Kalendarium

Wystawa „Polska Walcząca” – Szczecin, 1 sierpnia – 7 września 2014

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie zaprasza na otwarcie wystawy „Polska Walcząca", które odbędzie się 1 sierpnia 2014, o godz. 13.00, na placu Lotników w Szczecinie.

Wystawa przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom, zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza” i Powstanie Warszawskie, których 70. rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie znajdą się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze po 1944 r. Dopełnieniem tej opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze „Ł” cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach.

Ekspozycja jest ogólnopolskim projektem wystawienniczym IPN i będzie prezentowana w wielu miastach Polski jednocześnie, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi.

Wystawę można zwiedzać od 1 sierpnia do 7 września 2014 r.

Bieżące informacje zawsze na www.facebook.com/IPN.Szczecin

 

Liczba wejść: 35553, od Data publikacji 25.07.2014