Kalendarium

Otwarcie wystawy „Polska Walcząca” – Gdańsk, 1 sierpnia 2014

1 sierpnia 2014 r. (w piątek) o godzinie „W" (17.00) rozpoczną się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Towarzyszyć im będzie otwarcie wystawy „Polska Walcząca", przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Ogólnopolska ekspozycja pt. „Polska Walcząca" została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Wystawa składa się z siedemnastu dwustronnych plansz. Trzy plansze aneksu pomorskiego przygotowane zostały przez pracowników gdańskiego IPN: Barbarę Powroźnik oraz dr. Michała Sempołowicza.

Wystawa prezentuje fenomen powstania i działania Polskiego Państwa Podziemnego. Kolejne plansze opowiadają o początku konspiracji we wrześniu 1939 r., formach walki przeciwko okupantowi zarówno niemieckiemu, jak i sowieckiemu, powstaniu i działalności władz Rzeczpospolitej na uchodźstwie, działalności podziemnego sądownictwa i edukacji, przebiegu Akcji „Burza", wybuchu Powstania Warszawskiego. Na wystawie znajdują się także informacje o „Żołnierzach Wyklętych", którzy kontynuowali walkę o niepodległą Polskę po 1944 roku. Ekspozycję uzupełniają zdjęcia z prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze „Ł" cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane i identyfikowane są szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach.

Oddział IPN w Gdańsku przygotował aneks pomorski. Zawiera on informacje o organizacjach konspiracyjnych działających na Kaszubach, przebiegu akcji „Burza" na Kaszubach i Kociewiu, uczestnikach Powstania Warszawskiego więzionych w obozie koncentracyjnym Stutthof. Aneks dopełniają sylwetki przywódców ruchu oporu na Pomorzu: podpułkownika Józefa Chylińskiego „Andrzeja", pułkownika Jana Pałubickiego „Gradusa", kapitana Stanisława Lesikowskiego „Lasa".

Organizatorami obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego.

Szczegółowy program obchodów podany został na stronie Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wystawa prezentowana będzie na Targu Rakowym w pobliżu budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku do 30 września. Informacje na planszach podane zostały w języku polskim i angielskim.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

Liczba wejść: 35049, od Data publikacji 28.07.2014