Nawigacja

Kamienie Pamięci – III edycja – historie żołnierzy wyklętych

Projekt: „Żołnierz wyklęty – Władysław Tyll”

  • Uczestnicy projektu (fot. nr 1)
    Uczestnicy projektu (fot. nr 1)
  • Wystawa poswiecona Żołnierzom Wyklętym" (fot. nr 2)
    Wystawa poswiecona Żołnierzom Wyklętym" (fot. nr 2)
  • Uczestnicy projektu (fot. nr 3)
    Uczestnicy projektu (fot. nr 3)

1.      Bohater projektu: Władysław Tyll, urodzony w Błoniu w 1933 roku, zawód fryzjer. Kiedy miał 13 lat wstąpił do podziemia, był łącznikiem (…).Wspominając ten okres, Tyll mówi: „Łapanki, ludzi łapali na ulicach... W lecie do 20, 21 godziny można było chodzić. Natomiast w zimie tylko do 19, a po tej godzinie Niemiec mógł strzelać bez ostrzeżenia. Także strasznie było dla tych, którzy nie wiedzieli,  jak się poruszać. Rannych akowców ukrywano w szpitalu położniczym na ulicy Warszawskiej. Pamiętam akcję, kiedy to wykonano wyrok na Palickim (…) Straszne  to były czasy, bezwzględne.”„Jeśli władza dowiadywała się, co kto robi, była bezlitosna, bicie, tortury, kopanie, wybijanie zębów, łamanie palców.(…) Taki był rok 1945…” Czasy powojenne p. Władysław często określał mianem „fikcja”. Amnestia była fikcją, życie było fikcją, jedni woleli śmierć niż „spotkanie” z UB. Rok 1956 był ważnym momentem, wtedy nastąpiła odwilż, ludzie zaczęli mówić głośniej, co robili, kim byli. Choć nie było to w pełni bezpieczne. Tym, którzy byli  w szeregach w AK, NSZ, ciężko było żyć, ciężko było znaleźć pracę. Czasami jedynym wyjściem było pójście na współpracę. Wielu tak zrobiło, pozornie po to, żeby przetrzymać ciężkie czasy.

2.      Autorzy: [fot.1] Katarzyna Skalska, Kornelia Paszewska, opiekunowie grupy: mgr Aneta Kobosz, mgr Anna Olszewska

Gimnazjum nr 1 im. H.Kołłątaja ul. Okrzei 3 , 05-870 Błonie

       Tel.: (022) 731 95 56

       Adres mailowy: gimnr1wbloniu@o2.pl, Adres WWW : http://gim1blonie.edupage.org/

3.      Opis podjętych działań:

- przygotowaliśmy opis działalności AK na terenie Mazowsza i samego Błonia; spotkaliśmy się z członkami miejscowego Koła Kombatantów.

- upamiętniliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca w formie wystawy zdjęć, fotografii, opisów [fot.2]. Tego dnia spotkaliśmy się również z naszym bohaterem - panem Tyllem, przeprowadziliśmy wywiad – rozmowę [fot.3, zał.1]. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z historią żołnierzy wyklętych, poznać naszego bohatera.

- etapy realizacji projektu umieszczaliśmy na bieżąco na stronie naszej szkoły;

- bohatera naszego projektu upamiętniliśmy także, pisząc artykuł do miejscowej gazety BISu, zamieściliśmy tam zdjęcia z przebiegu realizacji projektu i prezentacji finałowej.

4.      Wrażenia z realizacji projektu:

Tegoroczny projekt, był dość trudny. W początkowym etapie projektu sporo problemów przysporzyło nam znalezienie bohatera. I tu pomocni okazali się koordynatorzy projektu z ramienia IPNu. Niestety, inne osoby bały się lub nie chciały rozmawiać na ten temat. Pomocna okazała się również nasza pani Dyrektor, która na własną rękę też szukała dla nas osób, z którymi moglibyśmy porozmawiać.

Pliki do pobrania

Liczba wejść: 64548, od Data publikacji 27.02.2013
do góry