Kamienie Pamięci – III edycja – historie żołnierzy wyklętych
Projekt: „Nie doczekałem się Andersa” por. Jan Zadrosz ps. ”Fajkowski” 1900 – 1968.
1.Bohater projektu:
Jan Zadrosz ps. „Fajkowski” był synem Leona i Wiktorii z domu Wiewiórowskiej, urodził się 24 czerwca 1900 roku w Sosnowcu, ukończył tam szkołę rosyjską. W 1915r. wyjechał do Niemiec. Do 1918 r. pracował w fabryce zbrojeniowej. W 1918r. wstąpił do 8 pp Legionów, w listopadzie przeniesiony służbowo do Częstochowy brał udział w rozbrajaniu Niemców. W połowie XI 1918r. powołany został do pierwszej kompanii pierwszego batalionu Polskich Sił Zbrojnych. Pozostał w nowo utworzonym 27 pp w Częstochowie – służył w I Kompanii por. Gniazdowskiego i z tą kompanią wyjechał na front czeski, a później został przetransportowany do Wilna pod dowództwem gen. Leona Piotra Berbeckiego. Następnie brał udział w walce o Kijów. Rannego zwolniono z wojska 9 kwietnia 1921r. Już w maju uczestniczył w III powstaniu śląskim, walcząc w pp Tarnogórskiej. Powtórnie ranny leczył się w szpitalu w Lublińcu, a następnie powrócił do Częstochowy. W 1921r. brał udział w III powstaniu śląskim. W 1924r. wyjechał do Francji i tam pracował w fabryce. W 1932r. wrócił do Polski. Po powrocie kupił plac w Częstochowie przy ul. Olszowej 38/44 i wybudował tam dom. Do 1939r. pracował jako magazynier w Hucie Raków w Częstochowie. We wrześniu 1939r. został wcielony do 74 pp lublinieckiego, kampanię skończył w Kowlu. Zaprzysiężony do PZW w 1940 r. pełnił funkcję drużynowego placówki 111 Polskiego Związku Wolności, która w 1943r.weszła w skład AK. Brał udział, wraz ze swoimi dwoma synami w powstaniu warszawskim. W październiku 1945 r. ujawnił się przed komisją likwidacyjną w Częstochowie. W VII 1945 r. wstąpił do KWP zwerbowany przez por. Jerzego Jasińskiego „Janusza”. 31.12.1946 r. aresztowano Jana Zadrosza „Fajkowskiego” - aresztowań dokonywali funkcjonariusze WUBP z Łodzi i PUBP z Częstochowy. W procesie z 1947 r. skazano go na 7 lat więzienia. Więziony był w Rawiczu i we Wronkach. Po śmierci żony, która osierociła sześcioro dzieci, w 1949 r. został zwolniony. Zmarł 19 VIII 1968 r. w Częstochowie. Pochowany został w grobie rodzinnym na Cmentarzu Rakowskim przy ul. Palmowej 22, kwatera V.
2. Autorzy:
Maria Antos, Martyna Oziembała, Magdalena Cudna, Natalia Litkowicz, Mateusz Adamczuk [fot.1], opiekun projektu: mgr Joanna Piątkowska. Gimnazjum nr 18 Z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego ul. Władysława Orkana 95/109, 42-200 Częstochowa.
3. Opis podjętych działań:
Jednym z celów, przyświecających organizatorom projektu jest aktywizacja młodzieży do działań, mających za zadanie upamiętnienie wybranej postaci. Podjęliśmy w związku z tym następujące działania:
1. Przygotowaliśmy i zaprezentowaliśmy audycję radiową w szkolnym radio oraz wystawę z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych, podczas której opowiedzieliśmy o Konspiracyjnym Wojsku Polskim, jego twórcy – Stanisławie Sojczyńskim „Warszycu” oraz o bohaterze naszego projektu – Janie Zadroszu „Fajkowskim” [fot.2],
2. Podsumowanie naszego projektu umieściliśmy na stronie internetowej naszej szkoły http://gim18czest.edupage.org
3. Zwróciliśmy się do Wydziału Ochrony Środowiska UM w Częstochowie o włączenie grobu Jana Zadrosza „Fajkowskiego” do ewidencji Miejsc Pamięci w Częstochowie oraz o wyrażenie zgody na objęcie przez naszą szkołę tego grobu społecznym patronatem,
4. Nawiązaliśmy kontakt z „Gazetą Częstochowską”, w której dzięki uprzejmości Redaktor Naczelnej Urszuli Giżyńskiej mogliśmy zaprezentować postać bohatera naszego projektu,
5. Wspólnie z Samorządem Szkolnym planujemy w Dniu Ziemi zasadzić w szkolnym arboretum Drzewko Pamięci dla uczczenia pamięci Jana Zadrosza. W uroczystości uczestniczyć będą zaproszeni goście, w tym Przewodniczący Rady Miasta.
4. Wrażenia z realizacji projektu: Wspólnie doszliśmy do wniosku, że te kilka miesięcy przygotowań, poszukiwań, spotkań z ciekawymi ludźmi, wizyt w bibliotekach, Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy, w Urzędzie Stanu Cywilnego, na Cmentarzu Rakowskim czy przy domu naszego bohatera, sporządzania dokumentacji fotograficznej i rysunków było dla nas wspaniałą lekcja historii.