Nawigacja

Kamienie Pamięci – III edycja – historie żołnierzy wyklętych

Projekt: Gloria victis – ppłk inż. Jerzy Michał Kasperczyk ps „Kondor”

1. Bohater projektu:

Jerzy Michał Kasperczyk, urodzony 14 września 1927 roku w miejscowości Meszcze. Od maja 1944 roku był żołnierzem III plutonu V kompanii początkowej 25, późn. 28 pp. AK. Po rozwiązaniu AK w lutym 1945 roku został żołnierzem wywiadu NZW. Aresztowany w wyniku wpadki w dniu 11 listopada 1946 roku został skazany wyrokiem Sądu Rejonowego we Wrocławiu na 10 lat więzienia. Wyrok odbywał w więzieniach we Wrocławiu, Brzegu i Strzelcach Opolskich. Po wyjściu na wolność 11 listopada 1951 roku szykanowany (trudności ze znalezieniem pracy, dozór UB). Maturę uzyskał w wieczorowej szkole dla dorosłych w Łodzi. Po wielu problemach dostał się na Zaoczny Wydział Zootechniczny SGGW w Warszawie. Dyplom inżyniera tej uczelni uzyskał w roku 1959.

2. Autorzy:

Sylwia Sikorska, Angelika Sobala, Ludwika Dyżewska, opiekun: Joanna Wieczorek. Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Niechcicach im. Marii Konopnickiej, ul. Częstochowska 27, 97-340 Rozprze.

3. Opis podjętych działań:

Żywa lekcja  historii z udziałem p. Kasperczyka dla gimnazjum. Prezentacja w formie multimedialnej na stronie internetowej Gminy Rozprza. Uroczysta akademia i prezentacja dla społeczności szkolnej i rodziców oraz mieszkańców Niechcic.

Instytucje i osoby wspomagające realizację projektu: Uniwersytet Jana Kochanowskiego fila w Piotrkowie Trybunalskim: dyrektor Instytutu Historii dr hab. Marek Dutkiewicz, nauczyciel historii Gimnazjum w Niechcicach p. Joanna Wieczorek.

4. wrażenia z realizacji projektu:

Niesamowite wrażenia z racji niezwykłej osobowości p. Jerzego Kasperczyka, który jest otwarty i przyjaźnie nastawiony do młodzieży. Utrudnienie: nie mamy w gimnazjum historii najnowszej, dlatego też wiele czasu poświęciłyśmy na kołku historycznym, aby poznać najważniejsze aspekty historii Polski. Trudności ze zdobyciem materiałów do pracy. Wnioski dla organizatorów: Bardzo ciekawy pomysł i czekamy na następny.

Liczba wejść: 61598, od Data publikacji 27.02.2013
do góry