Nawigacja

Kamienie Pamięci – III edycja – historie żołnierzy wyklętych

Projekt: „Kamienie Pamięci – historie żołnierzy wyklętych” - Hegiński Godek pseudonim „Groźny”

1. Bohater projektu:

Rok 1945 nie przyniósł Polsce upragnionej wolności. Decyzje dotyczące przyszłości Polski zostały podjęte z pominięciem naszych obywateli. Patrioci Polscy nie pogodzili się z decyzją o utracie niepodległości. Z Armii Krajowej rozmieszczonej w kraju tworzą się w konspiracji oddziały dążące do przejęcia władzy na drodze parlamentarnej. W okresie 1945 – 1948 roku na terenie Ziemi Kaliskiej działało około 23 organizacji, które za cel stawiały odzyskanie wolności. Jedną z nich była Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza „Warta”, powstała 10 maja 1945 roku z byłych członków Okręgu Zachodniego Armii Krajowej. Dowodzenie przejął pochodzący z Wileńszczyzny Hegiński Godek pseudonim „Groźny” urodzony 7.11.1921 roku Do wyeliminowania omawianych grup uważanych za szkodliwe społecznie w lutym 1946 z inicjatywy PPR Rada Ministrów powołała Ochotniczą Rezerwę Milicji Obywatelskiej. Grupa rozlokowana była w lasach obok Kalisza. Miejscem swoich działań patriotycznych objęto gminy Brzeziny, Zbiersk, Kamień. Najczęściej ataków dokonywano na posterunek milicji. Grupa w liczbie około 10 osób ubrana w mundury Wojska Polskiego z karabinami kbk. Podczas jednego z  napadów wypowiedziano słowa „Walczę o lepszą Polskę, a nie o taką jaka jest”. Innym razem na jednym z posterunków dorysowano koronę na orle znajdującym się w naszym godle narodowym usuniętą w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Akcje zorganizowane były skutecznie, odcinano łączność, aby zaatakowani nie mogli wezwać wsparcia. Bardzo mało spotykamy informacji o stratach w ludziach po stronie partyzantów. Akcje te wymagały od milicji organizowania dodatkowych sił porządkowych  w celu skutecznej obrony.

2. Autorzy:

uczniowie klasy 6a ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Kaliszu. Opiekun grupy Dorota Krzycka. Szkoła Podstawowa nr 15, ul. Wykopaliskowa 45, 62-800 Kalisz.

3. Opis podjętych działań:

Na łamach lokalnych mediów nie opublikowano materiałów dotyczących tematyki projektu. Brak źródeł utrudniał nasze poszukiwania. Dotarliśmy do artykułu, jaki ukazał się w dodatku do „Rzeczpospolitej” autorstwa pana Przemysława Zwiernika „W oczekiwaniu na III wojnę”. Potwierdził on nasze przypuszczenia o istnieniu organizacji patriotycznych na terenie Kalisza i przyległych miejscowości. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Archiwum Państwowe w Kaliszu. Zapoznaliśmy się z materiałami zgromadzonymi przez prywatne osoby m.in. pana Tadeusza Martyna z materiałami źródłowymi Milicji Obywatelskiej. Efektem naszych dociekań była prezentacja na łamach gazetki szkolnej następującego artykułu.

Instytucje wspomagające realizację projektu: Archiwum Państwowe w Kaliszu.

4. Wrażenia z realizacji projektu:

Niestety, jest bardzo mało źródeł upamiętniających dokonania żołnierzy wyklętych. Nie udało nam się zebrać informacji na temat jednego bohatera. Dysponowaliśmy zbyt małą ilością materiałów źródłowych.

Liczba wejść: 60841, od Data publikacji 27.02.2013
do góry