Nawigacja

Kamienie Pamięci – III edycja – historie żołnierzy wyklętych

Projekt: „Kamienie Pamięci – historie żołnierzy wyklętych” - Józef Kuraś ps. "Ogień"

1. Bohater projektu:

Józef Kuraś, urodzony 23 października 1915 r. w Waksmundzie. Pseudonim „Ogień” wziął się od bestialskiego zamordowania żony, ojca i syna Kurasia
i spalenia jego domu, w 1943 roku. Od 1944 roku aktywnie działał przeciwko Niemcom wraz z własną grupą dywersyjną. Zaraz po zakończeniu wojny, Kuraś zaczął działać w MO, jednak, gdy próbowano zarzucić mu przewinienia wojenne oraz niesubordynację służbową w czasie pracy w strukturach MO, zbiegł w góry wraz ze swoim oddziałem. Kuraś zyskiwał coraz większe poparcie i na przełomie lat 1945/46 r., w oddziale znajdowało się już ponad 500 osób. Wyznaczał szefów dla poszczególnych grup, dając im dużą swobodę w zarządzaniu oddziałem, lecz często nadzorował ich pracę (przynajmniej raz w miesiącu). Dowodem na niezwykłą odwagę Kurasia, był ślub z Czesławą Polaczyk, 21 kwietnia 1946 roku w Ostrowsku pod obstawą ponad 200 partyzantów. KBW mimo informacji o planowanym ślubie nie ośmieliło się przerwać ceremonii. Jednak 21 lutego 1947 roku na skutek zdrady, UB otoczyło dom, w którym znajdował się Kuraś. Kilku z jego najbliższych współpracowników zginęło, część została rannych, jednak zdołali zbiec. Kuraś próbował popełnić samobójstwo. Pracownicy UB po wejściu do jego domu postanowili zrzucić go ze schodów. Gdy zorientowali się, że nadal żyje, odwieźli go do szpitala. Zmarł dzień później na skutek odniesionych ran. Obecnie Kuraś jest oskarżany o mordowanie Żydów na podstawie sfałszowanego dziennika przez Władysława Machejka (…). Kuraś jest cenionym żołnierzem tamtego okresu, w swoim zarządzie skupiał wiele mniejszych grup partyzanckich, które walczyły na terenie Podhala z okupantem. Gdy część jego ludzi dowiedziało się, że Kuraś zmarł, wielu z nich postanowiło się zdekonspirować, a tylko niewielu z nich podjęło dalszą walkę (m.in. „Harnaś”- Stanisław Ludzia, który został zamordowany w więzieniu Montelupich w Krakowie w 1950 roku). „Ogień” mimo tego, że jest ogólnie kojarzony
z Podhalem, wcale nie jest osobą tak dobrze znaną.

Autorzy:

Mateusz Witkowski

2. Opis podjętych działań:

na dzień o pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowałem gazetkę o Józefie Kurasiu. 16 marca b.r., poprowadziłem lekcję w swojej klasie o Kurasiu.

Osoby wspomagające: mgr Anna Bieniasz (nauczyciel historii), Artur Witkowski (ojciec)

3. Wrażenia z realizacji projektu:

Kuraś bardzo mnie zaintrygował, dlatego praca nad Jego osobą sprawiała mi dużo przyjemności. Był wielkim człowiekiem, patriotą i żołnierzem, a takich ludzi wspomina się i pracuje nad ich pamięcią z wielką ochotą i zapałem. Pomagały mi w tym osoby bliskie takie jak rodzice, lecz także nauczycielka historii. Nie żałuję, że wziąłem udział w tym projekcie, w przyszłości chciałbym również brać udziały w różnego rodzaju projektach, konkursach i przedsięwzięciach. Trudnością było moje miejsce zamieszkania (Szczecin), z dala od Podhala, miejsca działania Kurasia. Również to, że nie mam bliskich, znajomych ani rodziny, która by mieszkała w tamtych okolicach w latach działalności Kurasia. Było to czasochłonne i zajmujące przedsięwzięcie, lecz nie mogę być niezadowolony.

Źródła wykorzystane podczas realizacji projektu: „Żołnierze Wyklęci” (Kazimierz Krajewski, Janusz Kurtyka); Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956.

Liczba wejść: 61323, od Data publikacji 27.02.2013
do góry