Nawigacja

Kamienie Pamięci – III edycja – historie żołnierzy wyklętych

Projekt: "Romuald Kozioł - obrońca Mazurów"

  • Romuald Kozioł
    Romuald Kozioł

1. Bohater projektu:

Romuald Kozioł ps. „Łużyca” [Fot.1], urodzony 22 lutego 1909 roku we wsi Kozioł, pow. Kolno. Głównym kryterium wyboru tej postaci żołnierza wyklętego była jego działalność na Mazurach, min. w Piszu naszej miejscowości. W 1944 r. przeszedł do NSZ, pełniąc funkcję komendanta powiatu nr 9 Łomża. Zorganizował z H. Rogińskim "Rogiem" wytwórnię granatów opartą na materiałach dostarczanych przez Mazurów. Brał udział w akcjach bojowych, wykoleił skład przewożący aresztowanych w pobliżu wsi Rudne Łyse. Pozostał w konspiracji po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Pisza. Od maja 1945 r. działał w szeregach NZW. Był pierwszym komendantem Okręgu" Bałtyk" NZW. Osiedlił się w powiecie piskim, gdzie brał udział w odbudowie miasta. Pomagał uruchomić młyn i tartak w Turośli.

2. Autorzy:

koło Historyczne, opiekun: Maria Kozikowska. Gminny Zespół Szkól w Piszu, ul. Dworcowa 4D, 12-200 Pisz.

3. Opis podjętych działań:

Nasz projekt był adresowany do uczniów Gminnego Zespołu Szkół i mieszkańców Pisza. Przeprowadziliśmy ankietę dotyczącą żołnierzy wyklętych, która wykazała słabą znajomość losów żołnierzy podziemia niepodległościowego. Nawiązaliśmy współpracę z parafią Matki Boskiej Ostrobramskiej. Proboszcz Andrzej Zienkiewicz postanowił nam pomóc i odprawić mszę świętą w intencji żołnierzy wyklętych dnia l marca. Zaprosiliśmy na nią władze miasta: Burmistrza Jana Alickiego, Starostę Piskiego Andrzeja Nowickiego, Związek Sybiraków, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Dyrektora Muzeum Ziemi Piskiej Waldemara Brendę, przedstawicieli wszystkich szkół w Piszu, rodziców oraz mieszkańców naszego miasta. Uczniowie koła historycznego przygotowali także plakaty, które pojawiły się na terenie Pisza. Zaczęliśmy zbierać fundusze na tablicę pamiątkową i Dąb Wolności żołnierzy wyklętych [Fot.2]. Dzień l marca rozpoczęliśmy mszą świętą w intencji żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Program artystyczny wykonali nasi uczniowie. Zaśpiewali "Przysięgę" Kołakowskiego i "Biały krzyż" Klenczona oraz zaprezentowali wiersz Herberta "Wilki". Po mszy udaliśmy się pod Gminny Zespół Szkół, gdzie Przewodnicząca Rady Miejskiej i Starosta Piski odsłonili tablicę pamiątkową, która wraz z Dębem Wolności została poświęcona przez proboszcza, Na uroczystość zaprosiliśmy lokalną pras: Tygodnik Piski i Gazetę Piską. Po tych obchodach koło historyczne udało się do centrum miasta, gdzie prezentowało sylwetki żołnierzy, rozdawało ulotki mówiące o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Instytucje i osoby wspierające realizację projektu: Rodzice, Dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej ofiarowali fundusze, które przeznaczyliśmy na tablicę pamiątkową. Nadleśnictwo przekazało nam dąb, który wkrótce zostanie zasadzony przed szkołą. Dyrektor Muzeum Waldemar Brenda służył nam fachową wiedzą na temat bohatera pogranicza R. Kozła. Wszystkie te osoby wykazały dużo życzliwości w realizacji naszego projektu. Dyrektor naszej szkoły postanowił włączyć obchody Dnia Pamięci Narodowej Żołnierzy Wyklętych do kalendarza uroczystości szkolnych.

4. Wrażenia z realizacji projektu:

Przed nami jeszcze dużo pracy. Podczas prezentacji w centrum miasta zetknęliśmy się z osobami, które miały odmienne poglądy na temat żołnierzy leśnych. Dotyczyło to zwłaszcza starszych mieszkańców Pisza. Młodzież bardzo często w ogóle nie słyszała o żołnierzach wyklętych. Zdarzyło się kilka osób, będących przejazdem w naszym mieście, które właśnie od nas dowiedziało się z jakiej okazji wywieszone zostały flagi w Piszu.

Liczba wejść: 63231, od Data publikacji 27.02.2013
do góry