Nawigacja

Kamienie Pamięci – III edycja – historie żołnierzy wyklętych

Projekt: Stefan Bronarski, Jagiellończyk – żołnierz Armii Krajowej, "Niezłomny – Wyklęty"

  • Fot. nr 1
    Fot. nr 1
  • Fot. nr 2
    Fot. nr 2
  • Fot. nr 3
    Fot. nr 3
  • Fot. nr 4
    Fot. nr 4

1. Bohater projektu:

Stefan Bronarski, urodzony 17 sierpnia 1916 r. w Płocku. Uczestnik kampanii polskiej 1939 r. w obronie stolicy. W niewoli niemieckiej przebywał krótko w obozie jenieckim w Aupitz koło Berlina. Pod koniec 1939 r. powrócił do Warszawy. Od 1942 r. był członkiem Narodowych Sił Zbrojnych; działał w strukturach NSZ w Płocku, a następnie w Pułtusku. Po scaleniu NSZ z AK wiosną 1944 r., został szefem Kedywu w sztabie Inspektoratu Płocko-Sierpeckiego AK. Po zajęciu ziem polskich przez Armię Czerwoną pozostał w konspiracji. W styczniu 1945 r. objął funkcję zastępcy komendanta Podokręgu Północnego NZW, a w 1946 r. – komendanta nowo utworzonego Okręgu XXIII Mazowsze Zachodnie NZW. Powołał tzw. patrole do walki z bezprawiem, które operowały w powiatach: Lipno, Mława, Płock, Płońsk, Rypin, Sierpc i Włocławek. 26 września 1948 r. został aresztowany przez UB wraz z pozostałymi członkami komendy Okręgu oraz oskarżony o udział w "nielegalnych organizacjach AK i NSZ", współpracę z Niemcami i walkę z "patriotycznie nastawionymi partyzantami GL i AL". Po bardzo brutalnym śledztwie 3 lipca 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie pod przewodnictwem Mieczysława Widaja skazał go na 5-krotną karę śmierci. 18 stycznia 1951 r. został stracony w więzieniu mokotowskim. Grób symboliczny znajduje się na Cmentarzu Wojskowym w Kwaterze "Na Łączce".

2. Autorzy:

Regina Dąbkowska, Agnieszka Urbańska [Fot.1], opiekun: Paweł Felczak. Zespół Szkół nr 6 w Płock, ul. 3 Maja 4 09 – 402 Płock.

3. Opis podjętych działań:

Projekt upamiętniający postać Stefana Bronarskiego zakładał zrealizowanie dnia 1 marca 2012 r. w naszej szkole (Zespół Szkół nr 6 w skład którego wchodzą LO im. Władysława Jagiełły i Gimnazjum nr 14) uroczystej akademii poświeconej ww. bohaterowi i Żołnierzom Wyklętym.

Na nasze działania w trakcie akademii [Fot.2] złożyły się:

• Msza Święta w Kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki    poświęcona   pamięci  Stefanowi  Bronarskiemu i Żołnierzom Wyklętym.

• Wykład przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej – Jacka Pawłowicza o Stefanie Bronarskim i 11 Grupie Operacyjnej NSZ.

• Część artystyczna, w trakcie której zostały wyrecytowane wiersze stworzone przez uczennicę klasy IIIC Kalinę Maćkowską poświęcone postaci Stefana Bronarskiego.

• Uroczyste odsłonięcie tablicy w holu Zespołu Szkół nr 6 poświęconej pamięci Stefana Bronarskiego [Fot3].

• Przejście pod budynek Komendy Miejskiej Policji w Płocku na ul. 1 Maja i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pomordowanych w gmachu dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.  

Inne nasze działania związane z upamiętnieniem postaci Stefana Bronarskiego dotyczyły:

a. Zrealizowany został konkurs plastyczny w naszej szkole na fototapetę do sali historycznej nr 310.

b. Przez cały luty 2012 r. na pierwszym piętrze nowego skrzydła szkoły była wystawiona wystawa IPN zatytułowana „OSTATNI LEŚNI” Mazowsze i Podlasie w ogniu 1948 – 1953.

c. Wydanie numeru pisma szkolnego „Zeszyty Jagiellońskie” nr 68 poświeconego Stefanowi Bronarskiemu.

d. Wreszcie 14 marca 2012 r. udało się nam zamontować na dziedzińcu Zespołu Szkół nr 6 muralu – bilbordu autorstwa Rafała Roskowińskiego poświęconego bohaterowi [Fot.4].

4. Wrażenia z realizacji projektu:

Uważamy, że praca nad projektem były dla nas, jednym z najwspanialszych okresów w naszym życiu. Było pięknym przeżyciem pozwalającym zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i zaznaczyć swoją obecność w historii miasta. Najważniejszym aspektem naszego projektu było pozostawienie trwałych pamiątek o Stefanie Bronarskim, czyli tablicy i muralu – bilbordu. Mimo dużych problemów z uzyskaniem pieniędzy na ww. przedsięwzięcia udało nam się je przezwyciężyć i mimo okresów zwątpienia to ostateczny sukces wzmocnił psychicznie nasze osoby. Pokazał nam, jak ważne jest realizowanie projektów wespół z ludźmi, którzy tak jak my myślą i postrzegają te same sprawy za ważne – po prostu przyjaciółmi. Uświadomił nam, że jest wielu ludzi wokół nas, którzy naszej trójce chcą pomóc, np.:

Pan Jacek Pawłowicz,

Pan Jerzy Skarżyński.

Dziękujemy im za wielką pomoc w realizacji naszego projektu.

Wyrazy naszej wdzięczności składamy również naszym kolegom i uczniom z klas IA, IIIC, IIH, IIIA za pomoc w naszych działaniach. A Instytutowi Pamięci Narodowej – organizatorowi projektu „Kamienie Pamięci” – chcemy życzyć dalszej wytrwałości w dążeniu do ujawniania prawdy w historii naszego kraju i możliwości w przyszłych latach realizowania nowych edycji wspaniałego przedsięwzięcia.

Liczba wejść: 62641, od Data publikacji 28.02.2013
do góry