Nawigacja

Kamienie Pamięci – III edycja – historie żołnierzy wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jadownikach.

Biało-czerwone flagi na budynku szkoły powitały Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jadownikach.

Obchodzono go przez dwa dni.  W przeddzień święta na uroczystym apelu uczniowie mieli okazję usłyszeć komu i dlaczego poświęcono dzień 1 marca.  Z jakich powodów jednych z największych i najdzielniejszych żołnierzy polskich nazwano „wyklętymi”, dlaczego   tzw. wolna Polska odbierała  im godność, honor, nazywała zdrajcami, a w końcu skazała na niepamięć.

W dniu święta uczniowie  wszystkich klas trzecich uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych i projekcji filmu Pseudonim „Anoda” oraz budowali wirtualny pomnik Żołnierzy Wyklętych na portalu www.pamiec.pl.  Pytania o chwałę oddawaną bohaterom i kary dla oprawców pozostają nadal pełne znaków zapytania.
 

W bibliotece można pożyczyć i  obejrzeć książki poświęcone polskiemu podziemiu niepodległościowemu.  Impulsem do przeprowadzenia tych działań była akcja IPN „Przywróćmy ich pamięci”. Apel przygotował nauczyciel historii Bartłomiej Turlej.
 

Liczba wejść: 27795, od Data publikacji 23.04.2013
do góry