Nawigacja

Kamienie Pamięci – III edycja – historie żołnierzy wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Gimnazjum w Lubichowie

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodziliśmy w naszej szkole 1 marca 2013 r. w piątek. W tym uroczystym dniu wszyscy uczniowie zgromadzili się o godzinie 12.00 na placu przed szkołą.

Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt odśpiewaliśmy hymn narodowy. Potem uczennica klasy III gimnazjum Ewelina Eggert przedstawiła zarys historyczny tego święta.

Data 1 marca nie została wybrana przypadkowo - tego dnia w 1951 roku w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce - jednych z wielu "Żołnierzy Wyklętych", tych, którzy nie złożyli broni i o których przez kilkadziesiąt lat oficjalnie w Polsce nie mówiono wcale, albo obrzucano ich obelgami.

Po przemówieniu, delegacja uczniów złożyła patriotyczną wiązankę i zapaliła znicze w miejscu pamięci narodowej, pod pomnikiem V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Na zakończeniu uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły Pan Jerzy Fiałek, który w krótkim wystąpieniu powiedział, czym jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" dla Polaków. Następnie odśpiewano Rotę      

3 rocznica Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" została uczczona. Wszyscy przypomnieli sobie, że „Żołnierze Wyklęci”, to żołnierze, którzy po 5 latach walki w czasie okupacji niemieckiej ponownie przystąpili do walki z nowym, narzuconym Nam Polakom jarzmem, jakim był system komunistyczny. Na zawsze pozostaniemy im wdzięczni za to, że możemy teraz żyć w niepodległej i suwerennej Polsce.

Liczba wejść: 27823, od Data publikacji 14.05.2013
do góry