Nawigacja

Kamienie Pamięci – III edycja – historie żołnierzy wyklętych

O żołnierzach wyklętych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie

„Im mniej kto zdradzan, tym srożej zdradzony! –
Lecz kto nie doznał, jak zdrad,
Męczeńskich nie dość mu palm i korony,
Nad które – cóż? dawa świat…”

Społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie 1 marca 2013 r. uczciła uroczystym apelem pamięć żołnierzy wyklętych – żołnierzy zdradzonych przez panujący w ich rodzimym kraju ustrój komunistyczny. W montażu poetycko – muzycznym połączonym komentarzem narratora, młodzież złożyła hołd przede wszystkim obrońcom Helu: kmdr. Stanisławowi Mieszkowskiemu, kmdr. por. Zbigniewowi Przybyszewskiemu, kmdr. Jerzemu Staniewiczowi, kmdr. Kasperskiemu i kmdr. Wojcieszkowi oraz organizującym ruch oporu w okupowanych przez Niemców polskich miastach a także na terenie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu gen. Augustowi Fieldorfowi – „Nilowi” i patronowi naszej szkoły rtm. Witoldowi Pileckiemu. Apel rozpoczęło  wprowadzenie sztandaru Technikum im. rtm. Witolda Pileckiego oraz odśpiewanie hymnu państwowego.

Uczniowie przedstawili historię wymienionych bohaterów, przypomnieli z jakimi przeciwnościami musieli się zmierzyć - przeżyli ordynarne wyzwiska i deptanie ludzkiej godności, przymus fizyczny i moralny, prowokacje, oszczerstwo, zakłamanie, doprowadzano ich do zupełnej utraty woli, do szaleństwa, w którym łatwo było uzyskać podpis pod fałszywym zeznaniem lub przyznać się do niepopełnionych przestępstw.

Narrator montażu zaznaczył, że aparat komunistyczny długimi miesiącami łamał ludzkie charaktery i sumienia. Oskarżeni dawali się przechytrzyć, ale nie dali się złamać. Podczas procesu wszyscy odwołali zeznania złożone w śledztwie - wszyscy zostali skazani na karę śmierci.

Podczas przedstawienia przytoczony  został również  list córki Przybyszewskiego - Danusi adresowany do  towarzysza Bieruta z prośbą o ułaskawienie ojca oraz słowa Zofii Fieldorf – Czarskiej – córki „Nila” do młodzieży: „Życie jest piękne i fascynujące tylko wtedy, gdy się je poświęca pięknym i fascynującym ideałom, o które warto walczyć i za które warto czasem oddać życie.”

Apel przypomniał, że są wartości wieczne: wiara, nadzieja miłość – te trzy trzymają ludzi przy życiu bez względu na wszystko.

Słowa hymnu szkoły, który został odśpiewany na zakończenie apelu, przywołały pamięć o patronie szkoły oraz refleksję na temat Dnia Żołnierzy Wyklętych: „Powstań na apel żołnierzu, żołnierzu, wyklęty bez wad…”


 

Liczba wejść: 27532, od Data publikacji 29.05.2013
do góry