Nawigacja

Kamienie Pamięci – III edycja – historie żołnierzy wyklętych

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Radomsku.

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto uchwalone na cześć żołnierzy polskiego podziemia zbrojnego, którzy w czasie II wojny światowej walczyli z niemieckim okupantem, a tuż po wojnie byli zmuszeni zająć stanowisko wobec faktów dokonanych na ich ojczyźnie, która znalazła się pod wpływem Związku Radzieckiego. O godz. 17.00 przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz miasta, powiatu, stowarzyszeń, partii, NSZZ Solidarność, młodzieży szkolnej i harcerskiej  oraz kibice złożyli kwiaty pod Pomnikiem upamiętniającym Konspiracyjne Wojsko Polskie.

Radomszczańskie uroczystości rozpoczęły się 28 lutego 2013r. O godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej ponad 200 osób wzięło udział w spotkaniu z Panem Leszkiem Żebrowskim – historykiem i publicystą, które poświęcone było Żołnierzom Wyklętym. O godz. 12.00 w Miejskim Domu Kultury wyświetlony został spektakl pt. „INKA 1946 – Ja jedna zginę” w reż. Wojciecha Tomczyka. Przedstawienie Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2006 r. opowiada o mordzie sądowym na sanitariuszce Danucie Siedzikównie z 5. Brygady Wileńskiej AK.

Teatralna Inka (Danuta Siedzikówna) została skazana na karę śmierci za przyłączenie się do oddziału mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, podporządkowanego legalnym władzom Rzeczypospolitej na uchodźstwie. Sędziowie oparli się na fałszywych zeznaniach milicjantów, zresztą nie do końca ją obciążających. W grypsie z więzienia Siedzikówna napisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".

4 marca w Galerii Muzeum Regionalnego o godz. 11.00, odbyła się prezentacja albumu „Śladami Zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956” oraz projekcja filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Oddział IPN Łódź Zagadka Kapitana „Z 24”. Spotkanie poprowadził Tomasz Toborek.
 
 

Liczba wejść: 27871, od Data publikacji 29.05.2013
do góry