III edycja projektu: rok szkolny 2012/2013
III edycja projektu
Wyniki rozstrzygnięcia konkursu ogólnopolskiego zorganizowanego w ramach projektu „O tym nie można zapomnieć…spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrück”
-
Notacja. Pani Krystyna Zając
-
Pan Jan Sroka, naczelnik Wydziału Zagranicznego UdsKiOR i pani Zofia Baranowska, w tle pani Krystyna Zając
-
Uczennice z LO z Komornicy dziękują pani Basi Piotrowskiej
-
Uczniowie z ZS nr 7 w Warszawie z panią Wandą Gawlak.
-
Uczniowie z ZSO w Świdniku dziękują pani Krystynie Zając.
W dniach 19, 20 i 21 czerwca 2013 r. w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” odbyła się ogólnopolska prezentacja finałowa 50 zespołów uczniowskich (183 osoby) z 28 szkół z całego kraju, biorących udział w projekcie „O tym nie można zapomnieć…spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrück”.
Niezmiernie miłym akcentem w pierwszym dniu prezentacji była możliwość goszczenia wsród realizatorów projektu pana Jana Sroki, naczelnika Wydziału Zagranicznego w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjnowanych, który witając młodzież, nauczycieli i byłe więźniarki podkreślił ważność podejmowanych przez nich w projekcie działań.
Dla uczniów, nauczycieli oraz pozostałych osob zajmujących się projektem niezwykle istotne było również to, że Panie, byłe ravensbrüczanki, mieszkające w Warszawie, były obecne przez całe trzy dni prezentacji finałowej.
Uczniowie przedstawili najciekawsze fragmenty sporządzanych przez siebie wywiadów. Młodzież podzieliła się również swoimi refleksjami z udziału w projekcie i podziękowała świadkom historii – byłym więźniarkom obozu. Publiczność zaś w skupieniu oglądała i słuchała tej niezwykłej, bo „żywej” lekcji historii. Uczniowie wzięli również udział w ocenie przygotowanych przez siebie materiałów.
Aby wyłonić grupę, która w kwietniu 2014 r. wyjedzie na uroczystość obchodów wyzwolenia obozu w Ravensbrück” prezentacje uczniów oceniała Komisja w składzie:
1. Elżbieta Sęczykowska, Fundacja Mecenat Sztuki – przewodnicząca
2. Barbara Oratowska, Muzeum Martyrologii Pod Zegarem, Oddział Muzeum
w Lublinie – członek komisji
3. Barbara Męczykowska, OBEP IPN Gdańsk – członek komisji
4. Mirosław Jabłoński, Sekcja Notacji i Opracowań Multimedialnych BEP IPN – członek komisji
5. Hanna Nowakowska, Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA – sekretarz
W dniu 20 czerwca br. w ocenie prezentacji uczestniczyli także jako członkowie komisji:
dr Katarzyna Zielińska-Jury z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz
Arkadiusz Walczak, dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno – Społecznych
i Szkoleń.
Komisja na podstawie znanych wcześniej realizatorom projektu kryteriów ocen, po obejrzeniu 51 fragmentów wywiadów wybranych przez uczniów, przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
W dniu 19 czerwca 2013 r.:
I miejsce
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świdniku
ul. Wojska Polskiego 27, 21-040 Świdnik
Nauczyciel: Katarzyna Mądrachowska
Uczniowie: Karolina Jeleńska, Katarzyna Żurek, Monika Kalinowska, Aleksandra Stępień, Jolanta Bińczyk, Michał Boczkowski
II miejsce
Zespół Szkół w Wieliszewie
Komornica
ul. Nasielska 7, 05-140 Serock
Nauczyciel: Marcin Gągolewski
Uczniowie: Ewa Gołębiewska, Marta Pakieła, Paulina Andryszczyk
III miejsce
V Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Milanówku ,
ul. Fiederkiewicza 41 05 822 Milanówek
Nauczyciel: Weronika Dziąg
Uczennice: Julia Popowska, Karolina Szymczak, Agata Uszyński, Anna Wodzyńska
• Wyróżnienia:
Gimnazjum Gminne im. Bohaterów Powstania Listopadowego w Dębe Wielkie
ul. Warszawska 78 a, 05-311 Dębe Wielkie
Nauczyciel: Olga Laskowska
Uczniowie: Ewelina Bartnik, Milena Jachacy, Aleksandra Jagoda, Łukasz Sieradzan
Gimnazjum nr 5 im. A. Fiedlera w Lesznie
ul. Gronowska 45 64-100 Leszno
Nauczyciel: Barbara Biernaczyk
Uczniowie: Anna Buszka, Bartosz Wlaźlak, Bartosz Malik, Malwina Stachowiak
W dniu 20 czerwca 2013
I miejsce
Liceum Ogólnokształcące nr IV im. S. Żeromskiego we Wrocławiu
ul. S. Świstackiego 12-14, 50-430 Wrocław
Nauczyciel: Dawid Graczyk
Uczniowie: Anna Moryc, Wiktoria Zając, Katarzyna Nowak, Krzystof Morawski
II miejsce
Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Słupnie
ul. Kościelna 16, 09-472 Słupno
Nauczyciel: Anna Mrozowska
Uczniowie: Korzybska Agata, Malinowska Weronika, Jankowska Dominika, Kopeć Natalia
• Wyróżnienia:
Gimnazjum Publiczne im. Maklakiewicz w Mszczonowie
ul. Szkolna 3, 96-320 Mszczonów
Nauczyciel: Aneta Dropińska
Uczniowie: Natalia Sadkowska, Adrian Studziński, Monika Jakubowska, Karolina Kempińska,
Weronika Kwiatkowska
XXXIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi
ul. Kusocińskiego 116, 94-004 Łódź
Nauczyciel: Monika Grzybowska – Cyl
Uczniowie: Paweł Barwiński, Aleksandra Pawlak, Magdalena Ilska, Weronika Kłosek,
Emila Ulewicz
XVI Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Kraków
Os. Willowe 35, 31-902 Kraków
Nauczyciel: Agata Stankiewicz
Uczniowie: Magdalena Firka, Daria Ślusarczyk, Izabela Twardosz, Marek Kamiński-Kozieł,
Grzegorz :Pierzchała, Rafał Płatek
W dniu 21 czerwca 2013
I miejsce
ZS nr 3 Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 10
ul. P. Skargi 29/31, 50-082 Wrocław
Nauczyciel: Albina Rosłanowska
Uczennice: Aleksandra Kraśnicka, Milena Osiewicz,Ewa Urbaniak
II miejsce
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie
ul. Bursztynowa 3, 83-304 Przodkowo
Nauczyciel: Krystyna Kaczorowska, Ewa Kolka
Uczniowie: Klaudia Krefta, Wojciech Nagle, Patryk Zakrzewski
• Wyróżnienia:
Gimnazjum im. J.K. Branickiego w Zespole Szkół i Przedszkoli w Tykocinie
ul. Kochanowskiego 1, 16-080 Tykocin
Nauczyciel: Ireneusz Przeździecki, Marzena Zembko
Uczniowie: Julia Fiedorowicz,Patrycja Wysocka
Gimnazjum nr 7 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie
ul. Z. Krasińskiego 7, 20-709 Lublin
Nauczyciel: Beata Barakszyn
Uczennice: Barbara Danilczuk, Katarzyna Kępińska, Justyna Mazur, Natalia Rola
Lista zespołów realizujących projekt „O tym nie można zapomnieć....”, które nadesłały rezutaty swojej pracy na ogólnopolską prezentację finałową w dniach 19, 20, 21 czerwca 2013
Szkoły/nauczyciele - opiekunowie | Zespoły uczniowskie i bohaterki ich wywiadów | |
1. |
Zespół Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego ul. Chłodna 36/46 00-872 Warszawa Ewelina Beńko-Kaczkowska |
Wywiad z p. Wandą Gawlak Mateusz Brzezinka, Karolina Cichucka, Adrian Dąbrowski Kamil Nowociel, Łukasz Rogalski Hania Tokaj |
2. |
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świdniku ul. Wojska Polskiego 27 21-040 Świdnik Katarzyna Mądrachowska |
Wywiad z p. Krystyną Zając Karolina Jeleńska, Katarzyna Żurek, Monika Kalinowska, Aleksandra Stępień Jolanta Bińczyk, Michał Boczkowski |
3. |
Zespół Szkół w Wieliszewie LO Komornica ul. Nasielska 7 05-140 Serock Marcin Gągolewski |
Wywiad z p. Zdzisławą Winnicką I zespół Aleksandra Żuławnik Aleksandra Kobylińska Olga Krynicka |
4. |
Zespół Szkół w Wieliszewie LO Komornica ul. Nasielska 7 05-140 Serock Marcin Gągolewski |
Wywiad z p. Wandą Stępień II zespół Paulina Ciach Michał Jakubowski Przemysław Krawczyk |
5. |
Zespół Szkół w Wieliszewie LO Komornica, ul. Nasielska 7 05-140 Serock Marcin Gągolewski |
Wywiad z p. Alicją Gawlikowską III zespół Agnieszka Dąbrowska. Dorota Sobczyńska Dawid Grudzień |
6. |
Zespół Szkół w Wieliszewie LO Komornica ul. Nasielska 7 05-140 Serock Marcin Gągolewski |
Wywiad z p. Barbarą Piotrowską IV zespół Ewa Gołębiewska, Marta Pakieła Paulina Andryszczyk |
7. |
Zespół Szkół w Wieliszewie LO Komornica ul. Nasielska 7 05-140 Serock Marcin Gągolewski |
Wywiad z p. Zofią Baranowską V zespół Milena Berg, Milena Kozakiewicz Kamil Krakowski |
8. |
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 05-120 Legionowo ul. Kr. Jadwigi 11 Beata Narel |
Wywiad z p. Danutą Bogdaniuk-Bogacką |
9. |
Zespół Szkół nr 1 Im. K. K. Baczyńskiego 08-300 Sokołów Podlaski ul. M. Skłodowskiej-Curie 24 Włodzimierz Chybowski |
Wywiad z p. Wandą Trusiewicz Adam Kornilak, Olga Pietranik Angelika Chrostowska, Ilona Otyńska Pędzich Milena, Klaudia Woźniak |
10. |
Gimnazjum Gminne im. Bohaterów Powstania Listopadowego 05-311 Dębe Wielkie, ul. Warszawska 78 a Olga Laskowska |
Wywiad z p. Bożeną Godycką –Karoń Ewelina Bartnik, Milena Jachacy, Aleksandra Jagoda, Łukasz Sieradzan |
11. |
Gimnazjum Gminne im. Bohaterów Powstania List. 05-311 Dębe Wielkie, ul. Warszawska 78 a Olga Laskowska |
Wywiad z p. Bożeną Godycką –Karoń Monika Cacko, Magdalena Gocman, Wioletta Truszewska, Piotr Woźnica. |
12. |
Gimnazjum nr 5 Im. A. Fiedlera ul. Gronowska 45 64-100 Leszno Barbara Biernaczyk |
Wywiad z p. Joanną Kiącą – Ryczkowską |
13. |
V Społeczne Liceum Ogólnokształcące 05 822 Milanówek ul. Fiderkiewicza 41 Weronika Dziąg |
Wywiad z p. Zofią Pociłowską Julia Popowska, Karolina Szymczak Agata Uszyński, Anna Wodzyńska |
14. |
Gimnazjum im. Edwarda Hrabiego Krasińskiego ul. Kubickiego 3a 96-325 Radziejowice Jolanta Brycka |
Karolina Leśniewska, Bernadeta Grzeczyńska, Kamila Pokropek, Wiktoria Rybarczyk |
15. |
IV Liceum Ogólnokształcące ul. Grottgera 13 76-200 Słupsk Arkadiusz Jaszul |
Wywiad z p. Krystyną Krajewską Przemysław Smorowski, Anna Jankowska Natalia Kania, Roksana Krefta |
16. |
IV Liceum Ogólnokształcące ul. Grottgera 13 76-200 Słupsk Tomasz Dubowicz |
Wywiad z p. Krystyną Krajewską Aleksandra Domańska Anita Radzikowska Adam Klein Patryk Pilarek |
17. |
Gdańskie Gimnazjum „Lingwista” ul. Malczewskiego 51 80-107 Gdańsk Łukasz Męczykowski |
Wywiad z p. Brygidą Czekanowską Justyna Dziadziuszko Martyna NItkowska Julia Suszyńska |
18. |
Gim. Pub. im. Maklakiewicza 96-320 Mszczonów ul. Szkolna 3 Aneta Dropińska |
Wywiad z p. Alicją Gawlikowską Natalia Tęcza, Magdalena Oskiera Weronika zawadzka, Andżelika Wróblewska |
19. |
Gimnazjum Publiczne Im. Maklakiewicza 96-320 Mszczonów ul. Szkolna 3 Aneta Dropińska |
Wywiad z p. Barbarą Piotrowską Natalia Sadkowska, Adrian Studziński, Monika jakubowska, Karolina Kempińska, Weronika Kwiatkowska |
20. |
Gimnazjum Publiczne Im. Maklakiewicza 96-320 Mszczonów ul. Szkolna 3 Anna Sawicka |
Wywiad z p. Krystyną Zając Paulina Kluczborska, Ola Konca, Martyna Woźniak |
21. |
XXXIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi 94-004 Łódź, ul. Kusocińskiego 116 Elżbieta Dałek |
Wywiad z p. Kazimierą Kazusek Weronika Szwelengreber, Zuzanna Walczak Angelika Dziewiur, Patrycja Karolak |
22. |
XXXIII Liceum Ogólnokształcące 94-004 Łódź, ul. Kusocińskiego 116 Monika Grzybowska Cyl |
Wywiad z p. Bronisławą Korgol Paweł Barwiński, Aleksandra Pawlak, Magdalena Ilska, Weronika Kłosek, Emila Ulewicz |
23. |
LXXII LO im. gen. Jakuba Jasińskiego 03-838 Warszawa ul. Grochowska 346/348 Urszula Michta |
Wywiad z p. Zofią Baranowską Monika Ostrowska, Kinga Pyryt, Sara Rostecka. |
24. |
XVI Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego os. Willowe 35 31- 902 Kraków Agata Stankiewicz |
Wywiad z p. Wandą Półtawską Magdalena Firka, Daria Ślusarczyk Izabela Twardosz, Marek Kamiński-Kozieł Grzegorz :Pierzchała, Rafał Płatek |
25. |
Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ul Kościelna 16 09-472 Słupno Anna Mrozowska |
Wywiad z p. Krystyną Zając Korzybska Agata, Malinowska Weronika Jankowska Dominika, Kopeć Natalia |
26. |
Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ul Kościelna 16 09-472 Słupno Anna Mrozowska |
Wywiad z p. Alicją Kubecką Sylwia Kleczka, Daria Wierzchowska Natalia Pachelska |
27. |
Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ul Kościelna 16 09-472 Słupno Anna Mrozowska |
Wywiad z p. Krystyną Rybką Aleksandra Górecka, Andżelika Garlicka |
28. |
Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ul Kościelna 16 09-472 Słupno Anna Mrozowska |
Wywiad z p. Marią Sadkowską Milena Sowińska, Emilia Szwech , Kinga Kuźniewska |
29. |
Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ul Kościelna 16 09-472 Słupno Anna Mrozowska |
Wywiad z p. Alicją Gawlikowską Michał Dobrzyński, Szymon Świderski, Adam Sobolewski |
30. |
Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ul Kościelna 16 09-472 Słupno Anna Mrozowska |
Wywiad z p. Danutą Bogdaniuk- Bogacką Sporczyk Maciej, Kucia Kinga, Kwiatkowska Natalia, Karpińska Sandra |
31. |
LXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Lajosa Kossutha 02-776 Warszawa ul. Ludwika Hirszfelda 11 Dorota Myśliwska |
Wywiad z p. Danutą Bogdaniuk- Bogacką Aleksandra Soból, Katarzyna Wójcik, Krzysztof Rudziński, Norbert Gajewski |
32. |
LXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Lajosa Kossutha 02-776 Warszawa ul. Ludwika Hirszfelda 11 Dorota Myśliwska |
Wywiad z p. Danutą Salską Iga Ropelewska, Bartosz Kazimierczyk Katarzyna Dłużewska, Natalia Pelińska |
33. |
LXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Lajosa Kossutha 02-776 Warszawa ul. Ludwika Hirszfelda 11 Dorota Myśliwska |
Wywiad z p. Zofią Baranowską Aleksandra Pozorska, Katarzyna Brzozowska, Anna Szumowska, Agnieszka Polit |
34. |
LXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Lajosa Kossutha 02-776 Warszawa ul. Ludwika Hirszfelda 11 Dorota Myśliwska |
Wywiad z panią Marią Sadkowską Urszula Kobylińska, Kamil Skwarczyński Piotr Ostaszewski, Agnieszka Lewandowska |
35. |
XXXV LO im Bolesława Prusa w Warszawie Zwycięzców 7/9 Warszawa 03 – 936 Piotr Dymitrowicz |
Wywiad z p. Alicją Gawlikowską Kamila Belta, Dominika Ćwiek, Marlena Kawicka |
36. |
XXXV LO im Bolesława Prusa w Warszawie |
Wywiad z p. Wandą Rosiewicz Zuzanna Cichocka, Jacheć Kornela,Marianna Grabowska |
37. |
XXXV LO im Bolesława Prusa w Warszawie Zwycięzców 7/9 Warszawa 03 – 936 Piotr Dymitrowicz |
Wywiad z p. Danutą Bogacką Bogdaniuk Dominika Bogiel, Mikołaj Włodarczyk |
38. |
Zespół Szkół im. Piotra Wysockiego ul. Odrowąża 75 03-310 Warszawa Małgorzata Kozłowska |
Wywiad z p. Danutą Bogacką - Bogdaniuk Julia Mastela, Karolina Osinska, Natalia Rosiak, Paulina Jaworka, Karolina Stykowska, Mikołaj Krawczak, Arkadiusz Więclewski, Paulina Wierzba |
39. |
XV Liceum Ogólnokształcące Al. Dygasińskiego 15 30 – 820 Kraków Grzegorz Janowski |
Wywiad z p. Wandą Półtawską Sandra Tomasik, Sabina Basta, Leszek Zagórski |
40. |
I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego Plac na Groblach 31-101 Kraków Grzegorz Janowski |
Wywiad z p. Wandą Półtawską Joanna Dudek, Aleksandra Stanek, Julia Tabor |
41. |
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ul. Bursztynowa 3 83-304 Przodkowo |
Wywiad z p. Brygidą Czekanowską Klaudia Krefta, Wojciech Nagle, Patryk Zakrzewski |
42. |
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ul. Bursztynowa 3 83-304 Przodkowo Krystyna Kaczorowska, Ewa Kolka |
Wywiad z p. Teresą Dziwiszek-Malinowską Anita Mering, Paulina Naczke Maciej Oczk, Mirosław Łazarewicz |
43. |
LO XII Wrocław Plac Orląt Lwowskich 53-605 Wrocław Janina Grobara |
Wywiad z panią Krystyną Paradyż Paulina Kędziora, Aleksandra Ból |
44. |
ZS nr 3 Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 10 50-082 Wrocław ul. P. Skargi 29/31 Albina Rosłanowska |
Wywiad z p. Joanną Kiąca-Ryczkowską Aleksandra Kraśnicka, Milena Osiewicz, Ewa Urbaniak |
45. |
Liceum Ogólnokształcące nr IV im. S. Żeromskiego 50-430, Wrocław ul. S. Świstackiego, 12-14 Dawid Graczyk |
Wywiad z p. Heleną Kamińską Anna Moryc, Wiktoria Zając,Katarzyna Nowak, Krzystof Morawski |
46. |
Gimnazjum im. J. K. Branickiego w Zespole Szkół i Przedszkole w Tykocinie |
Wywiad z p. Marianną Lewandowską Urszula Buraczewska, Maria Bystrowska, Katarzyna Pogorzelska,Helena Wysocka |
47. |
Gimnazjum im. J. K. Branickiego w Zespole Szkół i Przedszkole w Tykocinie 16-080 Tykocin ul. Kochanowskiego 1 Ireneusz Przeździecki, Marzena Zembko |
Wywiad z p. Alicją Bonusiewicz Karolina Ciołko, Anna Jaroszewska,Weronika Krawczyk, Karolina Truskolaska |
48. |
Gimnazjum im. J. K. Branickiego w Zespole Szkół i Przedszkole w Tykocinie 16-080 Tykocin ul. Kochanowskiego 1 Ireneusz Przeździecki, Marzena Zembko |
Wywiad z p. Marianną Tomkowicz Anna Maria Bąk, Aleksandra Sawicka |
49. |
Gimnazjum im. J. K. Branickiego w Zespole Szkół i Przedszkole 16-080 Tykocin ul. Kochanowskiego 1 Ireneusz Przeździecki, Marzena Zembko |
Wywiad z p. Stefanią Kamińską Julia Fiedorowicz, Patrycja Wysocka |
50. |
Zespół Szkół nr 10 ul. Biedronki 13 20-543 Lublin Cezary Dmowski, Maria Stępień |
Wywiad z p. Wandą Półtawska Agnieszka Bronisz, Karolina Chęć, Adrian Dylon i Adam Mazur |
51. |
Gimnazjum nr 7 im. Jana Kochanowskiego 20-709 Lublin, ul. Z. Krasińskiego 7 Beata Barakszyn |
Wywiad z p. prof. Anną Jelinowską Barbara Danilczuk, Katarzyna Kępińska, Justyna Mazur, Natalia Rola |